ZWIERZĘTA W DOMU

Mimo wielkiej sympatii do zwierząt jestem zdecydowaną przeciwniczką trzymania ich w mieszkaniu. Psy są przeważnie hałaśliwe, koty również, zwłaszcza nocami. Poza tym – podobnie jak świnki morskie i białe myszki – bynajmniej nie pachną.

Ale są to zapatrywania osobiste, z którymi – jestem tego pewna – wielu miłośników zwierząt się nie zgodzi. Jakże jednak ta sprawa wygląda w świetle obiektywnym? Przede wszystkim połowa ciężkich schorzeń mózgowych wieku dziecięcego – jak twierdzą naukowcy – jest spowodowana kontaktem ze zwierzętami domowymi, które same nie chorując przenoszą zarazki.

Po drugie: pamiętajmy, że zwierzęta to nie mebel i nie można go odstawić do kąta, gdy zawadza. Jego obecność bardzo mocno wiąże się z życiem całego domu, choćby ze względu na liczne obowiązki: karmienie, czyszczenie, mycie, wychodzenie na spacer Łtp.

Poza tym mamy również obowiązki wobec współlokatorów, współmieszkańców', nawet przechodniów na ulicy. Kijem nie zmusi się psa, aby przestał szczekać i łapać sąsiadów' za łydki. Trzeba go wychowywać, a także przestrzegać przepisów, nakładać kaganiec i prowadzić go niekiedy na smyczy. >

Wycie opuszczonego i zmarzniętego psiaka na balkonie wywoływało niejednokrotnie zażalenia. A ile już było skarg cichych i głośnych z powodu zniszczonych wycieraczek do nóg, na kocie harce pod drzwńami, na szczekanie i miauczenie, na brudzące wszystko gołębie.

Trzymanie zwierząt w domu wiąże się z licznymi obowiązkami i kłopotami, z koniecznością stworzenia im najlepszych warunków bytowych, a więc przed powzięciem decyzji trzeba się dobrze zastanowić.

Co innego na wsi, w willi podmiejskiej, w domku jednorodzinnym. Tam można mieć całą menażerię nie narażając się nikomu. Niemniej jednak zawsze pamiętajmy, że wiernym towarzyszom doli i niedoli należy się czuta opieka i że natura psa, kota, gołębia też ma swoje praw’a, które człowiek musi respektować.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>