WYGLĄD ŚCIAN I ICH UROZMAICENIE

Dziś sztuka poligraficzna osiągnęła tak wysoki poziom, że dajemy pierwszeństwo reprodukcji znakomitego dzieła przed miernym czy słabym płótnem oryginalnym. Wybierzemy raczej jedną z tysięcy odbitek arcydzieła sławnego malarza niż obraz malowany własnoręcznie przez szczególnie uzdolnionego siostrzeńca naszej sąsiadki. W każdym razie wieszając jakikolwiek obraz musimy mieć przekonanie, że naprawdę nam się podoba. Pamiętajmy, że prawdopodobnie wiele lat będziemy na niego patrzeć, że zależnie od swej treści, barwy i formy może nas wprowadzać w nastrój ‚ miły, pogodny albo też przykry, ponury, beznadziejny.

Wszystko, na czym nieustannie spoczywa wzrok, wpływa i kształtuje u dzieci poczucie estetyki, harmonii, artyzmu. Bywają obrazy tak koszmarne, że śnią się malcom, a nawet dorosłym po nocach. Są i takie, których samo wspomnienie wywołuje wrażenie piękna i ukojenie.

Tak więc dobór obrazów nie jest sprawą łatwą ani błahą. Przy tym posiadanie ich stanowi powszechną potrzebę. O właściwe rozmieszczenie obrazów trzeba również dbać, mimo że może to brzmi nieco dziwnie. Ktoś obdarzony dobrym smakiem nie umieści w sypialni np. reprodukcji Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci, lecz piękny krajobraz, akt, kwiaty lub martwą naturę. ,

W dziecinnym pokoju fatalnie wyglądałyby wielkie obrazy olejne, reprodukcje malarzy holenderskich, choćby najsławniejszych. Tu powinny wisieć kolorowe, wesołe ryciny, nigdy jakieś rachityczne zwierzątka, które od zarania paczą güst dziecka, a nawet straszą je niecodzienną brzydotą.

Do nowoczesnych obrazów nadają się przeważnie gładkie ramy, a nie bogate, złocone, rzeźbione, które znowu odpowiadają malarstwu dawnych mistrzów. Sztychy i artystyczne fotografie najlepiej oprawiać w wąskie drewniane listwy, dyskretnie barwione.

Zawieszamy obrazy na wysokości oczu nie za nisko, ale i nie pod sufitem — nie tak, aby trzeba było zadzierać głowę. Skoro obrazy służą nie do zasłaniania dziur w ścianie, lecz do ozdoby mieszkania, muszą być powieszone w odpowiednio wybranym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie powinny też „skakać” po ścianach, bo to daje wrażenie niepokoju, stwarza dysharmonię. Niech ich linie z czymś się łączą pionowo lub poziomo niech górna krawędź obrazu będzie na tej samej linii, co wnęka drzwiowa, albo niech wisi na środku wąskiej ścianki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>