WESELE

Nawet najskromniejsze wesele powinno pozostać dla wszystkich uczestników radosnym wspomnieniem. Przeważnie urządzamy je tylko raz w życiu, starajmy się więc, aby było piękne. Według starych zwyczajów wesele musiało się odbywać w domu rodziców panny młodej: oni też ponosili wszystkie koszty związane z uroczystością, łącznie z rozwożeniem gości.

Dziś wesele organizujemy tam, gdzie jest więcej miejsca, nawet w mieszkaniu państwa młodych, zanim tam razem na stałe zamieszkają. Można też po prostu zaprosić wszystkich uczestników tej uroczystości na obiad w restauracji.

Znam wiele par, które po zawarciu małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego biegły – jedno na konferencję, a drugie na zebranie partyjne. Potem każde szło do siebie i zasypiało kamien- nym snem zmęczonego człowieka. Gdy doczekali wolnego dnia, wprowadzili się do wspólnego mieszkania – z braku czasu nieraz dopiero po tygodniu: i tak, bez żadnych uroczystości, też byli szczęśliwi.

Nie należy jednak rezygnować z urody życia. Kogo zapraszamy, jeśli chcemy urządzić wesele według wszelkich „reguł sztuki”? Najbliższą rodzinę. A więc przede wszystkim rodziców i dziadków obu stron, dalej rodzeństwo i najserdeczniejszych przyjaciół. Trzeba się jednak liczyć z rozmiarami mieszkania.

Ślub odbywa się w obecności dwóch świadków. Zwykle po tej ceremonii młoda para albo jedzie do fotografii, albo wraz ze świadkami idzie na wspólne uroczyste przyjęcie lub od razu na wesele. Prezenty przesyłamy lub składamy w przeddzień ślubu albo przynosimy ze sobą na wesele.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>