W SPRAWIE STROJÓW

Zawsze lepiej jest zrezygnować z elegancji na rzecz wygody. Wakacje są odpoczynkiem, a nie rewią mód. Kufry, kuferki, walizki uprzykrzają pobyt, utrudniają podróż, zwiększają koszty (taksówki, nadawanie na bagaż itp.). Jeśli na wczasach otrzyma się wspólny pokój, nie wypada zająć prawie całej szafy swoimi strojami, nie bacząc, że współmieszkankom zostaje po jednym wieszaku.

Ostatnio przyjęło się, że w miejscowościach uzdrowiskowych i wypoczynkowych nawet dbała o elegancję pani ma minimalną ilość garderoby: płaszcz od deszczu i kurzu, sweter i spodnie na chłodne dni, szorty lub spódniczkę na upalne i ciepłe, plażówkę oraz bluzki trykotową i typu non iron, którą się wieczorem pierze, rano wkłada bez prasowania, słowem, rzeczy najkonieczniejsze i najpraktyczniejsze.

Nie podajemy tu spisu ubiorów ani niezbędnych przedmiotów, bo inny bagaż weźmie matka, która jedzie z dziećmi i będzie sama prowadzić kuchnię, niż matka udająca się do pensjonatu Orbisu czy domu wczasowego: kto wybiera się na wyprawę turystyczną i nie zostanie dłużej niż dwa dni w jednym miejscu, weźmie tylko plecak. W każdym razie trzeba pamiętać, że dobrze wychowany człowiek jest zawsze ubrany stosownie do okoliczności.

A więc nie wejdzie do sklepu w kostiumie kąpielowym. Nie wybierze się do kina, nie zasiądzie do stołu w pensjonacie czy restauracji bez koszuli, podobnie jak nie będzie chodził po plaży w kapeluszu i rękawiczkach. Trzeba też kierować się względami estetycznymi. Kobiety otyłe wyglądają w szortach żenująco i śmiesznie. Warto by każda z pan o tym pamiętała.

Miejcie na uwadze przede wszystkim wygodę, nie elegancję. Pamiętajcie, że prawdopodobnie trzeba będzie samemu dźwigać swoje bagaże. Walizka skórzana jest zawsze ciężka. Bez wątpienia jest ślicżna, reprezentacyjna, ale można się nią obarczać tylko wtedy, gdy na pewno będzie towarzyszyć nam mężczyzna i… jeśli potrafimy być dla niego bezwzględne.

Najwygodniejsze są miękkie, lekkie walizy-torby, niezwykle pakowne, zamykające się z trzech stron na błyskawiczny zamek. Dzięki temu, że są elastyczne, włożone w nie rzeczy omal wcale się nie gniotą.

I znowu miejmy wzgląd na innych. Każdy może się zatroszczyć, by jego pakunek, nawet jeśli to jest pudło tekturowe, był porządnie przewiązany sznurkiem (nie papierowym) lub skórzanymi paskami. Nie wolno dopuścić, by paczka rozlatywała się w przedziale, by ciekły z niej stłuczone jaja albo sok malinowy. Choćby najuprzejmiejsze przepraszanie nie uratuje poplamionego ubrania ani nie poprawi poszkodowanemu humoru.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>