W MIEJSCU PRACY

Podanie o pracę może być początkiem lub końcem kariery. Czasem wystarczą takie drobnostki, jak np. pozaginany formularz ankiety personalnej albo błąd ortograficzny, by sprawa skończyła się niepowodzeniem. Dlatego pisząc podanie weź pod uwagę, że decyduje ono o otrzymaniu posady.

Dobrze jest mieć raz na zawsze wynotowane, co gdzie i kiedy się robiło. Z biegiem lat łatwo się zapomina daty i instytucje, a potem dane się nie zgadzają. Świadectwa załączamy w oryginałach, a dla siebie zachowujemy uwierzytelnione odpisy {ostatnio wchodzą w użycie fotokopie). Urzędnicy z „kadr” powinni pamiętać, że wszelkie dokumenty i ich kopie mają dla pracownika ogromną wartość. Oddawanie ich należy także do dobrych obyczajów w życiu zawodowym.

Gdy poszukujemy pracy. Rzecz jasna, że starając się o practj należy przyjść czysto i porządnie ubranym. Mężczyźni muszą być ogoleni i ostrzyżeni, kobiety uczesane i nie za mocno umalowane: rażące uszminkowanie, podobnie jak i brak schludności odstrasza. Trzeba też zjawić się punktualnie na wyznaczoną godzinę, a nawet nieco wcześniej. Tłumaczenie się warunkami komunikacji w takim przypadku nie usprawiedliwia.

Dokumenty i papiery miejmy tak przygotowane, aby na żądanie od razu je przedstawić. Gdy wypadnie zaczekać, nie kręćmy się po korytarzach w zdenerwowaniu, nie rozpytujmy pracowników o szefa, ale spokojnie siedźmy na krześle.

Do szefa zgłaszamy się według zwyczajów przyjętych w danej instytucji (na wezwanie sekretarki lub bez tej formalności). Przy powitaniu czekamy niezależnie od płci, aż szef wyciągnie pierwszy rękę. Siadamy, gdy poprosi, aby zająć miejsce. Nie należy się bać, okazywać uniżoności i kłaniać się w pas. Unikajmy jednak nadmiernej pewności siebie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>