W KINIE, TEATRZE 1 NA KONCERCIE CZ. II

Do teatru, kina, na koncert nie przybywa się w celach dyskusyjnych, ale by patrzeć i słuchać. Na wymianę wrażeń będzie czas w przerwie. Nawet gdy sąsiadka nie może dostrzec napisów na ekranie – trudno, musi się ich domyślić z treści filmu. Choćby półgłośne odczytywanie, wynikające z kurtuazji wobec jednej osoby, jest nietaktem wobec całego otoczenia.

Bywa, że ktoś prosto z biura przyszedł do teatru i tu coś zjada. Niechże jednak spożywa to dyskretnie. Zapach kiełbasy czy szwajcarskiego sera nie licuje z atmosferą sali koncertowej czy teatralnej. Można zawsze znaleźć miejsce, np. w pobliżu bufetu, by zaspokoić głód: zjeść jakieś pierniczki, keksy, czekoladę.

Mimo wszystko – nawet kino nie jest odpowiednim miejscem do okazywania czułości. Jeżeli jednak zakochani nie potrafią z tego ani rusz zrezygnować, muszą poprzestać na trzymaniu się za ręce albo, co najwyżej, oprzeć, się o siebie ramionami. Podziwianie obrazu na ekranie z głową na piersi partnera jest niedopuszczalne.

Śmiech niejednokrotnie fatalnie zdradza człowieka. Ileż razy się zdarza, że pozorny komizm sytuacji scenicznej kryje w sobie dramat. Ludzie powierzchowni, mało inteligentni nie’ umieją uchwycić sensu sztuki: śmieją się z pajaca, bo jest zabawnie ubrany i umalowany, nie widząc, że uosabia on wtrząsający tragizm. Dla prawdziwych miłośników teatru taki bezmyślny śmiech należy do najprzykrzejszych przeżyć.

Kiedy klaskać. Tak, to trzeba wiedzieć, aby się nie narazić na ironiczne spojrzenia i zarzut braku dobrego wychowania. Podczas koncertu klaszcze się po zakończeniu utworu, a nie po każdej frazie. Dopiero gdy dyrygent odwróci się do widowni przodem, można bić brawa, zawsze jednak lepiej nieco później niż za wcześnie. Spóźniona owacja oznacza, że publiczność znajduje się pod takim wrażeniem, iż zamarła w bezruchu. Jest to na pewno przyjemniejsze dla aktorów, śpiewaków, wirtuozów, orkiestry niż zbyt pospieszne brawa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>