UMEBLOWANIE

Co można by przyjąć za zasadę w urządzaniu mieszkania? — chyba celowość w mieszkaniu nie powinno być rzeczy niepotrzebnych. Ludzie przyzwyczajają się do swoich kątów tak dalece, że po pewnym czasie nie odczuwają nawet ich brzydoty.

Zdarza się, że człowiek o wyrobionym smaku estetycznym latami zadowala się pokojem bez firanek, z wiszącą u sufitu żarówką lub lampką nocną osłoniętą kawałkiem gazety. Trzeba umieć obiektywnie ocenić, jakie wrażenie sprawia nasze rriieszkanie. Jeśli tego nie potrafimy zrobić, zaprośmy przyjaciół, aby powiedzieli szczerze, co o nim myślą. Nie obawiajmy się tanio sprzedać brzydkich sprzętów wyrzućmy „landszafty” albo gołąbki czy pierroty całujące się na pracowicie wyhaftowanej przez babcię makatce. Wnętrze na pewno zyska na tym, stanie się bardziej nowoczesne, a ponadto stworzymy higieniczniej sze warunki życia. Wszelkie „łapacze kurzu”, jak portiery, rzeźbione meble, sztuczne kwiaty jeśli nawet są „bardzo kochane”, to najczęściej wymagają więcej pracy (czyszczenie, odkurzanie, mycie itp.), niż możemy im poświęcić.

W małych mieszkaniach ustawiajmy meble małe i tylko niezbędne. Najbrzydsze są i najwięcej miejsca zajmują szafy. Dlatego też najlepiej, jeżeli szafy są w ścianach. Ogromne usługi oddaje także antresola. Zawsze można na nią wygospodarować odpowiednią przestrzeń, trzeba tylko zadbać o to.

Należy dobierać meble, które nie zatłaczają pokoi, są rzeczywiście wygodne, łatwe do przestawiania, a przede wszystkim do utrzymywania w czystości i porządku. Naturalnie, urządzenie mieszkania zależy od wrodzonego zmysłu piękna. Wielu rzeczy można się jednak nauczyć i wyrobić sobie dobry smak. Kształcimy go przez odpowiednią literaturę, przez oglądanie specjalnych wystaw, rozmawiając z plastykami, architektami, a także z tymi, którzy mają wrodzony zmysł piękna.

Dobry smak nie wymaga wypchanego portfela. Najważniejsze jest wyczucie formy i umiejętność zestawienia barw. Nieraz bardzo prostymi i tanimi środkami osiągamy wspaniały efekt.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>