TAJEMNICA KORESPODENCJI

Gdzie przechowujesz li-sty? W książce kucharskiej, torebce, siatce na żywność? Nie można powiedzieć, żeby to były idealne miejsca. Składaj je do pudełka w szufladzie, do teczki, a gcfy zbierze się spora ilość, wrzuć wszystkie, poza najważniejszymi, do pieca albo przewiąż cały plik wstążeczką i zachowaj. Kto wie — może po Twojej śmierci ktoś do nich zajrzy i przydadzą mu się do studiów historycznych lub obyczajowych a nuż kiedyś będą tak cenione, jak np. listy Orzeszkowej i wiele innych, które są pasjonującą lekturą, odzwierciedlającą wiernie minione życie. Zresztą rób z listami, co chcesz. Tylko — zawsze przechowuj je w porządku.

Jeśli prowadzisz dość obfitą korespondencję, trzymaj listy w dwóch stosikach. Jeden stos listów będzie zawierał te, na które trzeba odpowiedzieć, a drugi — te, na które już odpowiedź wysłano. Na każdym „odpowiedzianym” dobrze jest zaznaczyć, np. czerwonym atramentem, długopisem, kredką, flamastrem, by było widoczne, datę odpowiedzi. A do stosiku z „nieodpowiedzia- nymi” listami — zaglądaj częściej, aby pilne sprawy nie czekały zbyt długo na odpowiedź.

Tajemnica korespondencji obowiązuje nie tylko pocztę, ale i Ciebie. Jeśli list jest adresowany do Twego męża, żony, ojca, brata, matki, siostry, dziecka —.nie wolno Ci go otwierać pod żadnym pozorem.

Pamiętaj człowiek kulturalny nigdy nie zagląda do cudzej korespondencji, jak również nie daje otrzymanych listów innym do czytania, chyba że o to prosi lub tego oczekuje nadawca. Gdy w liście skierowanym do adresata znajduje się kilka słów do kogoś z rodziny czy przyjaciół, udostępnia zainteresowanym list albo jego fragment.

Jeżeli jesteś wścibska lub ciekawski, masz tutaj doskonałe pole do wyrabiania swego charakteru. Męcz się, ale nie czytaj. Zachowaj dyskrecję. Jest ona jednym z najpiękniejszych przymiotów ludzi kulturalnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>