SZAMPAN ZAKOŃCZENIEM WYSTAWNEGO PRZYJĘCIA

Wystawne przyjęcie kończy się szampanem. Wieczorem zwykle czarna kawa, ciastka, torty, bakalie i owoce. Wprawdzie sam zestaw dań jest również dość ważny, bo dobry apetyt sprzyja humorom, ale nie dramatyzujmy, gdy nie uda się czegoś zdobyć. Nie należy szafować zbytnio trunkami. Awantury na weselach, niewłaściwe zachowanie podpitych gości – wszystko to zostawia niesmak i nie ma nic wspólnego z kulturą.

Nie zapominajcie również, że jest to jeden z najszczęśliwszych dni matki. Nie pozwólmy zatem, by bez wytchnienia i odpoczynku krzątała się przy gościach. Do pierwszego tańca w czasie wesela pan młody prosi pannę młodą, następnie zaprasza teściową, potem matkę, szwagierkę, siostrę, wreszcie pozostałe damy. Jego żona tańczy z teściem, ojcem itd. Zawiadomienie o ślubie najczęściej wysyłamy pocztą. Treść jego wygląda mniej więcej tak:

„Pelagia z Mroczków i Hieronim Kowalscy zawiadamiają (lub mają zaszczyt zawiadomić), ze w dniu 2 stycznia 19… r idbędzie się ślub ich córki Zofii z Janem Kociubińskim. Po drugiej stronie może się znajdować tekst podany przez rodziców pana młodego, np.:

„Modesta ze Szczurków i Józef Kociubińscy zawiadamiają, ze w dniu 2 stycznia 19… r. odbędzie się ślub ich syna .Tana z Zofią Kowalską.” O odbytym ślubie zawiadamia młode małżeństwo w takich np. słowach: „Zofia z Kowalskich i Jan Kociubińscy mają zaszczyt zawiadomić (zawiadamiają), ze ślub ich odbył się…”

W Polsce nie obowiązuje wysyłanie zawiadomień o ślubie. Wystarczy napisać do przyjaciółki. „Wiesz, wyszłam za tego Janka, który, jak pamiętasz…”, a nowina rozejdzie się lotem błyskawicy

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>