ROŚLINY I KWIATY W MIESZKANIU

Chińczycy twierdzą, że „koniecznym warunkiem kształcenia serca są kwiaty, a kraj, w którym stały się one luksusem, gdyż zbyt drogo kosztują, powinien rozpocząć od podstaw naukę dobrych obyczajów”. O niektórych ludziach mówimy, że mają „złote ręce do roślin”. Wszystko im się udaje: przesadzanie, sadzonkowanie, nawet kwiaty cięte dłużej są u nich świeże niż u innych.

Te „złote ręce” nie są nadprzyrodzonym darem. To miłość do ? kwiatów oraz systematyczność, umiejętność ich pielęgnowania. Każda usychająca w doniczce roślina, każdy bukiet wyjęty z gnijącej wody i wyrzucony po trzech dniach do śmietnika — oskarża nas o brak troski o kwiaty, o niewdzięczność dla ofiarodawcy.

Wkładamy je do wody odstałej, o temperaturze pokojowej. Przedtem należy przyciąć łodygi, nie nożyczkami, lecz ostrym nożem, ukośnie, aby powierzchnia wchłaniania wody była możliwie duża. Wszystkie liście zanurzone w wodzie oberwać.

Łodygi róż i inne równie twarde dobrze jest głęboko ponacinać lub lekko potłuc młotkiem. Końce łodyg fiołków alpejskich trzeba naciąć wzdłuż, na 2—4 części. Nie zwiędną i przy codziennej wymianie wody mogą się utrzymać 2—4 tygodni. Ciętych kwiatów nie stawia się w słońcu ani blisko pieca czy grzejników. Wynoszone na noc w chłodne miejsce albo po owinięciu mokrą bibułą pozostawione w wannie — żyją dłużej. Najlepiej jest ciąć kwiaty wczesnym rankiem. Wtedy najdłużej utrzymują świeżość. ‘

Na ogół można układać modne obecnie na nowo — po prawie stu latach — bukiety z roślin różnych gatunków. Kwiaty bo- wiem na ogół dobrze to znoszą. Tylko konwalie są „nietowa- rzyskie”. Wydzielają z łodyg substancję szkodliwą dla innych kwiatów. Można je łączyć jedynie z niezapominajkami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>