ROŚLINY I KWIATY W MIESZKANIU CZ. II

Bławatki, margerytki, jesienne liście, gałązki jodły, sosny itp. układa się w ludowych, kamiennych lub glinianych dzbankach. Goździki lub tulipany najlepiej się prezentują w szklanych albo porcelanowych wysokich naczyniach. Nie należy mieszać kolorów, kwiaty te można przybierać gałązkami asparagusa.

Zaobserwowano, że goździki postawione obok grającego radia czy telewizora szybko więdną. Mak umieszczamy w delikatnych szklanych czarach, możliwie płasko na wodzie. Floksy, ostróżki, mieczyki, słoneczniki — w wąskich, wysokich wazonach lub dzbankach. Ostróżki o bladej niebieskiej barwie ładnie też harmonizują z kobaltowym kryształem.

W nowoczesnych mieszkaniach uroczo wyglądają kwiaty o długich łodygach stojące w dużych dzbanach czy wazach (np. czarnych poleskich glinkach) w kącie pokoju na dywanie albo na maleńkich stołeczkach. Dajemy tu np. lilie mieczyki, łubin, chryzantemy, bzy lub kalie.

Od pewnego czasu stała się u nas modna japońska ikebana (mo- ribana), szczególny sposób układania kwiatów. Z płaskiego talerza lub małej miseczki napełnionej wodą strzelają w górę artystycznie ułożone bukiety. Czasem jest to tylko jedna gałązka i jeden kwiat, czasem bogaty bukiet, jakby wyrastający wprost z dna kryształu, porcelany czy glinki.

Te gałązki, kwiaty, liście nakłute są na nierdzewne gwoździki ikebany, dzięki czemu utrzymują się w pionowej pozycji. W nowoczesnych mieszkaniach ikebany bywają ogromnie dekoracyjne. Są jakby artystycznym akcentem wnętrza, tym piękniejszym, im większe wyczucie estetyczne mają… ręce, które je układały. Nieraz wystarcza gałązka, kwitnąca trawa, polny kwiatek, jesienny liść… Bez kosztów, praktycznie, a samo piękno.

Nasza ceramika ludowa jest bardzo piękna i stosunkowo niedroga: używajmy jej więc do tanich, zawsze dostępnych kwiatów letnich, gdyż cieplarniane są zbyt drogie i nie mogą służyć — jak chcą Chińczycy — do „kształcenia serca’’.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>