PRZED WYJAZDEM

Zmiana towarzystwa, miejsca zamieszkania, odżywiania, warunków zewnętrznych, ogólnej atmosfery,, klimatu ma wielki wpływ na usposobienie, układ nerwowy, na psychikę człowieka. Na przykład woda, którą przecież pijemy, jeśli nie wprost, to w napojach i potrawach, bywa rozmaita w wielu punktach kraju.

Wiadomo też, że powietrze górskie lub nadmorskie w ogromnym stopniu oddziałuje na cały organizm. Jest przy tym czyściejsze niż w miastach i bogatsze w promienie pozafiołkowe. Te różnice odczuwają szczególnie silnie ludzie chorzy. W pewnych miejscowościach czują się świetnie i wyjeżdżają uzdrowieni, inne opuszczają słabsi niż przed przyjazdem.

Dużą wagę przywiązuje się ostatnio do tzw. mikroelementów, czyli związków mineralnych występujących w przyrodzie, a zatem – choć w minimalnych ilościach – i w roślinach jadalnych. Bez nich – podobnie jak przy niedoborach witaminowych – nie można zdobyć sił i pełnego zdrowia.

Zmieniając miejsce pobytu jemy niejednokrotnie te same potrawy, lecz zawierające odrębne mikroelementy. Ale dość tych rozważań. Prowadzą one do jednego celu: aby zawsze korzystać z urlopu 1 wyjeżdżać, wyjeżdżać koniecznie.

Nie dziwcie się, że tyle o tym piszemy. Niestety, jest jeszcze bardzo wielu ludzi, którzy nigdy wczasów nie mieli lub uciekli z nich po dwóch dniach. Co zabierać ze sobą na wakacje? To zależy przede wszystkim od pory roku i od miejscowości, do jakiej się wybieramy. W każdym razie – jak mówią niektórzy – „zawsze lepiej wziąć o połowę mniejszy bagaż, niż się zamierzało, i o połowę większą kwotę pieniędzy od pierwotnie zaplanowanej”.

Co do gotówki jedno jest pewne: „grubszą forsę” trzeba mieć na książeczce PKO: umiarkowaną sumkę, wraz z dokumentami – w portfelu czy torebce, a nawet w woreczku zawieszonym dyskretnie na ęzyi. Ten bardzo archaiczny schowek jest najpewniejszy nawet w epoce radaru i telewizji. Drobne najlepiej trzymać w kieszeni i torebce.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>