PRZED OBLICZEM WŁADZY CZ. II

Bądźmy mili, a przy tym rzeczowi. Siadanie na stole i opowiadanie sekretarce dyrektora dowcipów nie wzbudza szacunku dla interesanta. „Czas to pieniądz”, więc jeszcze jedna rada: spisz sobie w punktach, co masz załatwić: zgłaszaj się w wyznaczonych terminach.

Jeśli jesteś punktualny, zobowiązujesz innych moralnie do przestrzegania tej zasady. Zanim się zniecierpliwisz i zirytujesz, pomyśl, co byś zrobił, gdybyś był na miejscu urzędnika. Wyobraź sobie, że takich jak Ty nerwowych klientów prawdopodobnie obsłużył on już przedtem kilkunastu, jeśli nie więcej: że sprawy przez Ciebie poruszane są dla niego raczej nieciekawe, bo załatwia ich dziennie kilkadziesiąt.

Tobie i wszystkim interesantom się spieszy. Ale człowiek, który siedzi po drugiej stronie okienka, nie jest maszyną. Obowiązuje go ponadto dokładność, bo niejednokrotnie odpowiada za wiele rzeczy. Poza tym może też mieć własne troski i – czasem cierpieć na ból zębów.

Nie urzędnik ustanawiał prawa i paragrafy, nie ekspedientka ustalała ceny. Jeśli się więc nie zgadzasz z zarządzeniami czy cenami i chcesz o tym urzędnikowi powiedzieć, zrób to uprzejmie. Nie obarczaj tych ludzi całą winą i opanuj rozdrażnienie, które do niczego przecież nie doprowadzi.

Nie wymagaj od innych więcej niz od siebie. Czy siedziałbyś ‚ i załatwiał klientów po godzinach? Urzędnicy ci także mają swoje obowiązki prywatne, na nich również ktoś czeka: nie utrudniaj im zatem życia.

A teraz kilka rad dla strony przeciwnej, tj. dla urzędników. Pamiętaj, że będąc za okienkiem jesteś w pewnej mierze‘jak artysta na scenie. Dzień w dzień tysiące ludzi Cię ogląda, a wielu z nich musi tu wrócić wielokrotnie. Wszystko to nakłada na Ciebie liczne obowiązki, tym bardziej że przecież od Twojej pracy, Twojego wyglądu i zachowania zależy opinia instytucji, w której jesteś zatrudniony. A więc zawsze bądź czysty i schludnie ubrany.

Nie maluj się, nie czesz, nie pudruj za biurkiem, od tego jest toaleta. Pamiętaj o paznokciach i o… nogach. Wietrz pokój, nawet wtedy, gdy nie ma w nim palaczy. Siedząc za okienkiem nie trzeba sobie wyobrażać, że się jest ministrem.

Na swoim skromnym stanowisku będziesz tym ważniejszy i bardziej ceniony, im sumienniej będziesz spełniał swe obowiązki i im lepiej odnosił się do petentów. Będziesz wówczas łubiany przez wszystkich.

Nie bądź nadętym ponurakiem. To szpeci, odpycha i niejednokrotnie śmieszy. Nie zapominaj, że humor może rozładować najbardziej napiętą atmosferę . przed okienkiem. Kulturalny dowcip, uprzejma uwaga, prośba o trochę cierpliwości zdziałają najczęściej więcej niż zgryźliwe uwagi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>