PODCZAS ZAKUPÓW

Mężczyźnie wolno w sklepie pozostać w kapeluszu na głowie, ale mówiąc „dzień dobry” i „do widzenia” może go uchylić. Kobiety do tych sakramentalnych słów powitania i pożegnania czasem dodają uśmiech, jeśli są stałymi klientkami.

W wielkich magazynach nie pozdrawia się personelu. Nie należy chodzić po większe zakupy w wizytowej sukni ani też zbiegać do sklepu z rozczochraną głową, w szlafroku i narzuconym niedbale palcie oraz w przydeptanych pantoflach. Natomiast można iść do pobliskiej spółdzielni – choć to nie jest przyjęte w dużych miastach – w czystym i schludnym fartuszku, zwłaszcza gdy się np. schodzi po mleko, śmietanę lub kapustę kiszoną, czyli po coś, co łatwo się wylewa i plami ubranie.

Nie wpadajmy po zakupy tuż przed zamknięciem sklepu lub gdy sprzedawcy chcą iść na obiad. Jeśli nie zamierzasz niczego kupić, bo np. nie masz pieniędzy, lecz chcesz tylko przyjrzeć się interesującym Cię artykułom, nie udawaj klientki. Nie przymierzaj sukien, kapeluszy czy pantofli. Opuszczając sklep tłumaczysz się wprawdzie przed sprzedawczynią, że niestety żadna z przymierzonych rzeczy Ci nie odpowiada, ale takie wyjście z sytuacji wcale Cię nie ratuje.

Kobieta kulturalna ogląda w takim wypadku wystawy, może też zasięgnąć informacji u sprzedawczyni, nie zabiera jej jednak zbyt wiele czasu ani nie obarcza zbędną pracą. Bierze też pod uwagę fakt, że przymierzając rzeczy zawsze się je trochę mnie lub brudzi: robi to więc tylko wtedy, kiedy rzeczywiście pragnie coś nabyć.

Jeśli nic nie kupiłaś, bo nie znalazłaś tego, co potrzebujesz, nie krępuj się. Ekspedientki też się nie krępują, gdy mówią sakramentalne: „nie ma’. Stojąc w kolejce nie myśl o niebieskich migdałach, ale o tym, co chcesz kupić: jeżeli zapominasz, zrób listę sprawunków. Rozejrzyj się po półkach, aby od razu wskazać upatrzony towar. Nudząc się, oblicz, ile wyniesie należność. Potrzebną sumę możesz nawet mieć w pogotowiu. Szybkie dokonywanie zakupów jest dowodem dobrego wychowania, bo spieszysz się także przez wzgląd na innych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>