PODCZAS ZAKUPÓW CZ. II

Gdyby spojrzenia mogły zabijać, w „ogonkach” padałyby gęsto trupy guzdrał, których niezdecydowanie i powolność wyprowadziłyby z równowagi nawet świętego. Dziś spieszy się każdemu. Nie dziw się, że ludzie w kolejce są zdenerwowani i poirytowani. Przede wszystkim nudzą się: bolą ich nogi: niecierpliwią się, gdyż myślą o nieuchronnych zajęciach domowych.

Dlatego atmosfera jest tak podminowana, że niewiele brakuje do wybuchu. Stój nie przeszkadzając nikomu, nie potrącając i nie opierając się o nikogo. Najlepiej czytaj gazetę. Nigdy nie próbuj dostać się poza kolejką! I nie obrażaj się, gdy Ci – w tym wypadku słusz- nie — ktoś powie kilka przykrych słów. Jeśli rzeczywiście masz ogromnie ważny powód, poproś wszystkich lub tylko tych, których chcesz wyprzedzić, aby cię przepuścili.

Nie zwracaj się do ludzi z kolejki, aby Ci załatwili sprawunek. Stawiasz ich w trudnej sytuacji, gdyż albo muszą odmówić, albo jeżeli przez grzeczność się zgodzą, mogą być narażeni na wymówki innych.

Postępujesz niewłaściwie, jeśli wymyślasz sprzedawcy: obniżasz wówczas nie jego autorytet, lecz własny. Nie kłóć się więc, ale spokojnie sprecyzuj swoje żądania czy zastrzeżenia: gdy spotkasz się ze złą wolą (niestety mało mamy wyszkolonych ekspedientów), zażądaj rozmowy z kierownikiem lub opisz zajście w książce zażaleń.

Uważaj, by Twoje dzieci w sklepach z artykułami spożywczymi nie dotykały towarów – Ty także tego nie rób. Nie wprowadzaj do sklepów psów, kotów' i innych zwierząt. Tego nikt nie lubi, więc miej wzgląd na innych.

W sklepie samoobsługowym możesz się długo namyślać, oglądać i wybierać towar. Jeśli jesteś uczciwy, nie peszysz się tym, że ekspedienci patrzą Ci na ręce. To należy przecież do ich obowiązków. Przestrzegaj niepisanych praw ,,Samów”: bierz koszyczek i obchodź sklep wytyczoną drogą, aż do kasy. Tu – spiesz się. Inni czekają. Nie tarasuj sobą drogi Zawsze możesz z koszyczkiem zejść na ubocze i tam przepakować zakupiony towar do Twojej siatki, teczki itp. Opróżniony koszyczek zwróć tam, gdzie powinien stać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>