PISZEMY LISTY

Najczęściej tłumaczymy się brakiem czasu, gdy nie napisaliśmy listu. Rzeczywistym jednak powodem jest zwykle niechęć do spełnienia tego obowiązku i lenistwo, wskutek czego odkładamy tę czynność w nieskończoność.

Tymczasem ileż przykrości można zrobić innym, pozostawiając korespondencję bez odpowiedzi, nie dziękując za przesyłkę, wskutek czego nadawcy nie wiedzą, czy w ogóle doszła. Ile powstało rozczarowań i przykrości tylko dlatego, że ktoś nie zdobył się na wysiłek skreślenia kilku choćby słów.

Każdy z nas na pewno mógłby na ten temat zacytować wiele przykładów. Pierwszą więc zasadą uprzejmości jest odpisywanie na listy. Jeśli naprawdę nie macie czasu, pokwitujcie otrzymanie listu w kilku miłych słowach na pocztówce. Długie milczenie osłabia kontakty. Gdy chcecie utrzymywać stosunki towarzyskie z ludźmi, a brak Wam ochoty do stałej, systematycznej wymiany myśli, piszcie choćby raz do roku. Okazji jest dość: na przykład życzenia świąteczne, imieninowe, noworoczne.

Jak powinien wyglądać list. Przede wszystkim powinien być czysty, nie może być zmięty, poplamiony, brudny. To nie tylko źle świadczy o piszącym, ale dowodzi braku szacunku dla adresata. Ponadto – bez przesady. Czyż nie byłoby śmieszne, gdyby np. młody sportowiec wysyłał różowe, pachnące liściki do… rodziców swojej sympatii czy – jeszcze gorzej – do związku sportowego z rzeczowymi wiadomościami?

Zwykle używa się papieru białego albo szarawego. Ale najczęściej wszyscy dziś posługujemy się po prostu blokiem lub papierem maszynowym. Koperta bywa biała, żółtawa albo niebieska (ta ostatnia wygląda bardziej urzędowo).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>