PISZEMY LISTY CZ. II

Jeśli piszemy na specjalnym listowym papierze, włóżmy go do koperty stanowiącej z nim komplet. Papier trzeba złożyć starannie. Niektórzy twierdzą, że najpierw składa się arkusz wzdłuż, a potem poprzecznie, co może udogodnić czytanie.

Układ listu.' Nazwę miasta i datę umieszczamy w prawym rogu u góry w listach urzędowych, a w lewym rogu na dole, po zakończeniu listu – w listach prywatnych. Od lewej strony arkusza z reguły zostawiamy kilkucentymetrowy margines. Nie bójmy się dzielenia wyrazów i przenoszenia ich do następnego wiersza.. Zawsze to jest lepsze niż zacieśnianie liter lub zjeżdżanie z nimi w dół czy w górę na końcu linijki.

Starajmy się pisać równo. Wprawdzie grafolodzy twierdzą, że pogodny i pełen optymistycznego nastroju człowiek pisze cały wiersz pędząc ku górze, a smutni pesymiści, zjeżdżają w dół, ale adresat powinien od razu po otwarciu listu odnosić wrażenie, że trzyma w ręku coś czyściutkiego i miłego, A niesforne szeregi liter nie wyglądają schludnie.

Z tych samych powodów nie należy za- bazgrywać marginesów we wszystkie strony świata, dopisywać najważniejszych rzeczy w poprzek lub między wierszami. Nagłówek umieszczamy o pół dłoni poniżej górnego brzegu arkusza, po nim stawiamy przecinek:

„Miły Towarzyszu Podróży, śpieszę Ci donieść, że… Dla większej przejrzystości nową myśl zaczynamy od nowego wiersza. Podpis kładzie się w niewielkim odstępie od ostatnich słów tekstu, po prawej stronie.

Kopertę adresujemy według wzoru podanego we wszystkich urzędach pocztowych. Nie będziemy więc tego tutaj powtarzać. Pamiętajcie jednak, że niewyraźnie nagryzmolony adres utrudnia doręczenie listu, że do nazwy miejscowości dodajemy numer kodu pocztowego, oraz że list trzeba dobrze zakleić.

Piszmy czytelnie. Nie tłumaczmy „charakterem pisma” swego lenistwa i niechlujstwa. Wzgląd na innych nakazuje pisać tak, by adresat nie męczył się wraz z całą rodziną nad odszyfrowaniem słów-hieroglifów. List nie powinien być przekreślony, poprawiany itp. ostatecznie lepiej trochę nad nim popracować „na brudno”, a potem przepisać.

Oczywiście, błędy ortograficzne fatalnie świadczą o nadawcy. Jeśli więc nasuwają się wątpliwości co do pisowni niektórych wyrazów, warto zajrzeć do słowniczka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>