PAN PROSI PANI

Najpierw panowie powinni przetańczyć z towarzyszącymi im damami, dopiero potem ze znajdującymi się na sali znajomymi. Na dansingu tańczą najczęściej ze swoimi paniami i tylko wtedy mogą prosić panie siedzące przy innych stolikach, gdy np. zostali sami. Nie wolno opuścić damy, z którą przybyło się do lokalu. Pan podchodzi do wybranej danserki, kłania się uprzejmie bez słowa lub mówi: „Można prosić?” Pani skinieniem głowy i uśmiechem wyraża zgodę, wstaje i pozwala panu wziąć się pod rękę albo torować drogę do parkietu. Czasem, gdy jest luźno, idzie pierwsza. – Jeżeli się zdarza, że siedzą obok siebie matka z córką, nieraz lepiej jest ukłonić się mamie i wyraźnie powiedzieć: „Czy pozwoli pani, że zatańczę z córką?” Jeśli wyrazi zgodę, mężczyzna składa ukłon córce i prowadzi ją na parkiet.

Jeżeli pani, młoda osoba, jest w towarzystwie pana dużo od niej starszego, np. ojca, trzeba się mu ukłonić i spytać o pozwolenie zatańczenia z damą: między ludźmi w równym wieku lub gdy pani jest starsza od pana (np matka z synem) – można zwracać się wprost do niej. Mimo to trzeba mężczyźnie złożyć ukłon przed poproszeniem damy do tańca i po odprowadzeniu jej na miejsce.

Ponieważ wiele obecnych tańców właściwie tańczy się solo, więc tak za granicą, jak i u nas, przyjął się zwyczaj – zupełnie nowy i dawniej nie do pomyślenia – że każdy, kto chce tańczyć, włącza się między tańczących i po prostu „sobie” tańczy. Można nawet, będąc we dwójkę, przeprosić ukochanego, który nie chce czy nie lubi tańczyć, i mówiąc: „chciałabym- potańczyć, a ty na mnie poczekaj” – iść tańczyć na parkiet. Pan powinien powiedzieć: „proszę bardzo. Chętnie popatrzę”. Zresztą to samo może zrobić i on.

Ale już do bufetu, by ugasić pragnienie, lepiej, żeby pani szła z panem, bo… samotna pani przy bufecie będzie niewątpliwie {jeśli jest młoda i ładna) narażona na męskie zaczepki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>