PALACZE I PALENIE

W niemieckiej książce z 1H85 r. pt. Dobry ton we wszelkich sytuacjach życiowych jest takie zdanie: „Dobry obyczaj nakazuje, żeby nie palić w obecności pań. Panowie, którzy palą, muszą zmienić odzież od stóp do głów, zanim zbliżą się do dam,”

Tak to więc czasy się zmieniają. Spotyka się dziś kobiety nie wyjmujące papierosa z ust. Wszyscy wiedzą, że nikotyna jest szkodliwa, że niszczy cerę, rujnuje serce i naczynia krwionośne, powoduje owrzodzenie przewodu pokarmowego. Człowiek zużywający 2 paczki papierosów dziennie przez 20 lat ma o 70% większe szanse zachorowania na raka niż ktoś niepalący. A jednak niedostatecznie walczymy z tym nałogiem.

Warto też wspomnieć że szczególnie szkodliwe jest palenie w ruchu, bo oddychamy wówczas głębiej i w ten sposób wprowadzamy więcej dymu do płuc. Obowiązująca zatem w Polsce zasada, że nie wypada palić na ulicy, jest korzystna dla zdrowia.

Aby choć częściowo uchronić się od zgubnego działania nikotyny oraz uniknąć żółtawego zabarwienia palców, używajmy cygarniczek wypełnionych często zmienianą watą lub papierosów z filtrem i nie wypalajmy papierosów do końca.

Niepowściągliwe, namiętne palenie jest w złym tonie, jak każdy brak umiaru. W odwiedzinach wstrzymujemy się od palenia do chwili, aż gospodarze podsuną papierosy: jeśli jednak trudno się doczekać, pytamy: „Czy można zapalić?” I wtedy częstujemy panią i pana, równocześnie szukając popielniczki.

Przy stole nie powinno się palić, chyba że przerwa między daniami trwa zbyt długo i uzyskamy z tej racji zezwolenie. Nie palimy podczas tańca, gdy prowadzimy damę pod rękę (nawet żonę), gdy odwiedzamy chorego, gdy w pokoju jest ktoś kaszlący i słaby. W tego rodzaju okolicznościach przede wszystkim nie używamy fajki i nie prosimy nawet o pozwolenie jej zapalenia, bo – darujcie, zwolennicy fajek – ale jest ona cudowną rzeczą dla rybaka pykającego nad rzeką, natomiast fatalną dla osób zebranych w niewielkim pomieszczeniu, mimo że samemu palaczowi szkodzi mniej niż papierosy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>