OZDOBY ŚCIAN

Meble jak meble, ale ozdoby ścian mogą bardzo wiele powiedzieć o poczuciu smaku. W nich też tkwi największe niebezpieczeństwo zeszpecenia całego wnętrza. Nagie ściany nie dają wrażenia przytulności, sprawiają, że mieszkanie wygląda jak nie urządzone, jak nie dokończony obraz. Nawet najpiękniejsze meble nie uratują sytuacji, jeśli ścianę będzie „zdobiła” aplikowana własnoręcznie, jaskrawa, wulgarna makatka lub jakiś jarmarczny oleodruk. O mieszkańcach trzeba będzie powiedzieć, że nie tylko nie mają smaku, ale że brak im kultury. A więc, mimo że każdy u siebie ma prawo kierować się osobistymi upodobaniami, lepiej jednak pod tym względem trzymać się ogólnie przyjętych zasad estetycznych.

Tkaniny stanowią bardzo ważny element dekoracyjny, ale trzeba umieć je odpowiednio dobrać. Łowickie pasiaki są bardzo ładne, wesołe, bajecznie kolorowe i harmonizują z meblami o charakterze ludowym, np, zakopiańskimi, lub ze skromnymi koszykowymi. Rażą jednak przy ciężkich, brzydkich kompletach produkowanych na niemiecką modłę, którymi tak hojnie odbdarza nas, niestety, przemysł, a nawet przy meblach „Ładu”. W tym ostatnim wypadku najwdzięczniejsze są tkaniny tejże wytwórni, oparte na wzorach kurpiowskich, poleskich i innych.

Rozporządzamy w Polsce naprawdę pięknymi i poszukiwanymi na rynkach zagranicznych artystycznymi tkaninami, przy czym wiele z nich, zwłaszcza lniane, można nabyć po przystępnej cenie. Dlatego posłuchajmy rady plastyków: nie aplikujmy, nie wyszywajmy makatek! „Szkoda czasu i atłasu”. Nie zawieszajmy też nad posłaniem tzw. „gobelinów” w musztardowych barwach, przedstawiających polowanie lub rycerza całującego się z damą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>