OBOWIĄZKI W TRAMWAJU

Nie wykazuje na pewno talentów pedagogicznych mama, która sama stojąc sadza swoje dzieci. Powinna je bowiem w tym kierunku wychowywać, aby poczekały, aż ona usiądzie, oraz ustępowały z własnej inicjatywy miejsca starszym.

Przyjmując ofiarowane miejsce trzeba ładnie podziękować i mile się uśmiechnąć. Nie traktować tego jak coś, co się nam należy, nie zbywać tej uprzejmości zimnym „dziękuję” czy oszczędnym kiwnięciem głowy. Jeśli zaraz wysiadamy i nie skorzystamy z propozycji, powinniśmy jednak podziękować.

Przypominamy również o zwykłych obowiązkach, jak kasowanie biletu, niepalenie, chowanie nóg, by nie przeszkadzały innym, niezaśmiecanie wagonów, nie niszczenie ich. W wielkich miastach sposób zachowania się publiczności w środkach lokomocji jest nieraz próbą dobrego wychowania.

Trzeba przyznać, że u nas niejednokrotnie dowcip i poczucie humoru biorą górę nad rozdrażnieniem. Gdyby w ten sposób kończyła się każda mała scenka, świadczyłoby to jak najlepiej o naszej publiczności. Niestety – nie zawsze tak jest. Ale gdy ktoś ma poczucie humoru i jest życzliwie ustosunkowany do ludzi, potrafi rozładować najbardziej napiętą sytuację.

Kilka spraw drobnych. Jeżeli Twoje dziecko klęczy, bo chce patrzeć przez okno, dbaj, by bucikami nie brudziło ludziom ubrania. Gdy Twój parasol ocieka wodą, uważaj, aby krople nie spływały bliźniemu do buta.

Nie zaglądaj obcesowo przez ramię pasażera do jego gazety. Możesz ją sobie kupić za 1 zł. Jeżeli niechcący nadepniesz komuś na nogę – przeproś: pan może dodatkowo uchylić kapelusza.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>