OBOWIĄZKI W TRAMWAJU CZ. II

Nie opowiadaj sensacyjnych historii w tramwaju. Nie wymieniaj głośno nazwisk. Skąd wiesz, czy sąsiedzi nie znają osób, o których mówisz? Jednych Twoje opowieści prawdopodobnie wcale nie interesują, innych może obchodzą aż nazbyt żywo. Więc – uważaj!

Tramwaj czy autobus to nie miejsce na okazywanie swoich uczuć i emocji. Żadnych! Ani miłości, ani nienawiści, Przytulone parki na pewno są lepsze od pasażerów kłócących się czy szczególnie „rozrabiającego” pijaka. Pasażerowie mogą zmusić do wyjścia nieodpowiednio zachowującego się pasażera czy pijaka i po magają w jego usunięciu motorniczemu, który ma zawsze prawo, a często i obowiązek usunąć go z wozu, ale… co zrobić z nieodpowiednio zachowującą się młodzieżą? Czasem starsi tak dokuczają młodym docinkami, że ci uciekają z wozu, ale bywa, że po prostu nie reagują na nie. A jednak – nie wypada! Trzeba zachować umiar we wszystkim i nie wolno w miejscach publicznych zachowywać się jak na bezludnej wyspie albo w sypialni. Seks – oglądany przez innych – może wzbudzać obrzydzenie i wywoływać reakcje pełne oburzenia. Powtórzmy jeszcze raz: dobre wychowanie to liczenie się z innymi! I może właśnie dlatego np. Anglik ogromnie rzadko pyta: „Czy pan teraz wysiada”, sądząc, że byłoby niegrzecznością zakłócanie spokoju tym, którzy stoją przed nim. U nas zasięganie informacji jest przyjęte, ale nie należy go nadużywać. Ktoś zagadnięty wielokrotnie, nawet pięć razy, nie powinien jednak odpowiadać nieuprzejmie.

Trzymając się poręczy, rączek, oparć staramy się nie zawadzać innym, nie strącać ludziom kapeluszy, nie zasłaniać im – jeśli to możliwe – osoby, z którą rozmawiają, nie zasłaniać teczką widoku na ulicę, nie popychać nikogo ani łokciem, ani dłonią, ani kolanem. Liczmy się z innymi, bądźmy kulturalni i zachowujmy się tak, jakbyśmy chcieli, aby się inni zachowywali wobec nas. Przykład lepiej działa na niepoprawnych niż przykre słowa. Zresztą »naczelna zasada dobrego wychowania zabrania pouczać ludzi dorosłych, a także dzieci pozostających w towarzystwie rodziców lub opiekunów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>