O TZW. POTRZEBACH FIZJOLOGICZNYCH

Naturalną funkcją organizmu jest Wydalanie spalonych oraz nie spalonych resztek pokarmowych. Są to sprawy dość wstydliwe, ale i tutaj trzeba być rozsądnym. Lepiej spytać gospodarzy, gdzie się mieści toaleta, niż narażać pęcherz lub jelita na schorzenie, a siebie na nieznośną sytuację. Rozumniej przeprosić towarzystwo idące z nami na ulicy, niż męczyć się przez fałszywie pojmowaną skromność. Nie jesteśmy już dziś, na szczęście, tak przewrażliwieni pod tym względem jak nasi dziadkowie, ale nie bądźmy też w tych sprawach zbyt otwarci i śmiali, bo moglibyśmy łatwo stać się wulgarni. Zawsze można i trzeba we wszystkim zachować umiar.

Dziś na potrzeby fizjologiczne patrzy się inaczej niż za czasów naszych babek. Piękna babcia w młodości umarłaby ze wstydu, gdyby miała się przyznać, że chce „siusiu”. Ale obecnie zdarża się, szczególnie wśród młodzieży, rażący brak dyskrecji w tych sprawach. Młody człowiek potrafi głośno przy obcych ludziach powiedzieć do całego towarzystwa albo i do dziewczyny, przy której stoi, powiedzmy w ogonku po palta do szatni w teatrze, że musi odejść na chwilę, wymieniając dobitnie cel. Już samo oświadczenie w takiej sytuacji, że ,,za chwilę wrócę” lub że… „muszę umyć ręce” – byłoby zupełnie zrozumiałe i wystarczające.

Anglicy nieraz mawiają, że muszą wstąpić do miejsca oznaczonego inicjałami Winstona Churchilla (WC), ale i to mówią dyskretnie, nieomal na ucho. Francuzi lubią mówić, że „odwiedzę ciocię”, a Francuzki, że „poprawią makijaż” itd.

W kinie, teatrze, lokalu – można się nie krępować, pytając obsługę, gdzie jest toaleta. Ale też … pytać dyskretnie, a nie demonstracyjnie. Nieraz o toaletę pyta pani pana, który jej towarzyszy. Jeśli pan nie wie, to toaletę odszukuje, a potem daje wskazówki pani, gdzie ma iść, a nawet kawałek ją podprowadza, by się nie zgubiła. Naturalnie, że nie idzie z nią i nie oczekuje jej pod drzwiami, bo … „tam nawet król piechotą chodzi” i … chce być sam.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>