NIEBEZPIECZEŃSTWO W POCIĄGU

Druga historia jest tragiczna. Pisano o niej wiele w gazetach. Oto uczennicę zaczepił na dworcu młody człowiek. W ostatniej chwili, gdy pociąg ruszał, wskoczyli do brankardu. Epilog: dziewczynę w podartej odzieży, zgwałconą znaleziono w rowie obok to- rów, już nieżywą. Miało to pozorować samobójstwo lub nieszczęśliwy wypadek. Mordercę jednak zidentyfikowano, przyznał się do winy.

Oba te przykłady obrazują sytuacje krańcowe. Jedno jest jednak pewne: lepiej zachować daleko idącą ostrożność w zawieraniu przygodnych znajomości. Zdarza się, że nawet starsze, doświadczone niewiasty zawierzają przygodnym towarzyszom podróży, bo „tacy wydawali się sympatyczni”, a potem budzą się z drzemki stwierdzając z przerażeniem, że wraz z „sympatycznym panem” zniknęły również bagaże.

Nie zawsze trzeba siedzieć w przedziale jak posąg, nie otwierając do nikogo ust. Spokojna pogawędka nieraz umila i bardzo skraca podróż. Ale zachowajmy powściągliwość, nie wymieniajmy nazwisk ludzi, o których rozmawiamy (chyba że to są wielcy politycy lub sławne gwiazdy).

Nie wyrażajmy się niepochlebnie o wspólnych znajomych, nie plotkujmy, bo wtedy złe świadectwo wystawiamy przede wszystkim sobie. Nie zadawajmy nietaktownych pytań, na przykład, gdzie ktoś jedzie, po co, na jak długo. Ciekawość jest cechą odpychającą, zwłaszcza gdy żeruje na uprzejmości, kulturze lub bezradności bliźniego.

Nie powierzajmy spraw intymnych pierwszy raz widzianemu człowiekowi, no i… nie zanudzajmy pasażerów. Bacznie patrzmy, czy sąsiadowi już nie kleją się oczy, czy nie wolałby poczytać gazety, książki lub przespać się.

Gadulstwo jest dokuczliwą wadą wszędzie, a w pociągu szczególnie. Tu bowiem-nie można uciec przed gadułą. Więc w najgorszym wypadku człowiek, nawet najlepiej wychowany, ma prawo powiedzieć: „Proszę przestać mówić. Wszyscy chcą się zdrzemnąć i odpocząć. Czy pani tego nie widzi?”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>