NIE MĘCZYC GOŚCI

Niektórzy ludzie mają przekonanie, że tylko wtedy zasługują na miano gościnnych, kiedy zmuszają do jedzenia i picia. Jest to godne potępienia dręczenie gości, bardzo nietaktowne. Nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie choruje na owrzodzenie żołądka lub na wątrobę. Ponieważ jednak nie uchodzi opowiadać na przyjęciu o swoich dolegliwościach, gość taki może tylko grzecznie odmówić. A natarczywość gospodarzy zmusza go do złamania diety ci może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Dlatego też nie należy namawiać zbyt usilnie i nigdy nikomu nie nakładać na talerz. Nie oznacza to, aby zaniechać częstowania i zachęcania. Nieśmiałego gościa trzeba nawet serdecznie nakłaniać do wzięcia drugiej porcji. Nieładnie wygląda, gdy zasłaniamy rękami talerz lub odwracamy do góry dnem kieliszek. Lepiej uśmiechnąć się i powiedzieć grzecznie, lecz stanowczo: „Bardzo dziękuję! Nie, dziękuję.”

Dobrze wychowany człowiek bez certowania się, bez namowy je wszystko, co znajduje się na stole, nawet gdy czegoś nie lubi. Ktoś, kto musi przestrzegać ścisłej diety, nie przyjmuje zaproszeń lub też – w porozumieniu z gospodarzami – przychodzi po obie- dzieczy kolacji. Tylko na wielkich przyjęciach, gdy podaje wykwalifikowany personel, można pewnych potraw nie nabierać.

Jeśli półmisek krąży między gośćmi, nie należy go stawiać przed sobą, choćby zawierał największy przysmak, lecz przekazać sąsiadowi. Gdy jest czegoś niewiele, trzeba się dyskretnie rozejrzeć i wziąć taką porcję, by starczyło dla innych.

Hasło do wstawania daje wyłącznie pani domu. Powinna jednak zwrócić uwagę, czy nie przerywa zebranym jedzenia, ponadto stara się skończyć jedzenie ostatnia. Po wstaniu od stołu goście przechodzą do innego pokoju lub pozostają w tym samym, a pani domu sprząta zręcznie i cicho ze stołu. Może jej w tym dyskretnie ktoś pomóc. Należy dbać, by kuchnia po obie- dzie nie wyglądała jak pobojowisko. I tutaj musi być ład. W wielu krajach goście, przynajmniej młodzi, pomagają gospodyni w zmywaniu lub robią to za nią. Ten dobry zwyczaj zaczyna się przyjmować i u nas.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>