NA TEMAT POTRZEB FIZJOLOGICZNYCH CZ. II

Na szczęście w nowym budownictwie urządzenia sanitarne znajdują odpowiednie miejsce i są, zgodnie z naszymi możliwościami, coraz lepsze i estetyczniejsze. Ale samo budownictwo nie zdoła tym urządzeniom nadać czystości i estetyki, jeśli tego nie zrobią sami użytkownicy.

Niektóre publiczne ustępy (np. na wielu stacjach kolejowych, autobusowych) są brudne wprost skandalicznie! Nie obwiniajmy jedynie gospodarzy, choć i ich wina bywa ogromna, ale przede wszystkim – obwiniajmy siebie. Użytkownicy muszą równie jak gospodarze dbać o czystość tych miejsc, A od gospodarzy żądać trzeba przede wszystkim – aby w ogóle tego typu urządzenia były, a przy tym były wyposażone odpowiednio i nawet jeśli już muszą być skromne, niechże będą higieniczne.

Tak jak we wszystkich krajach cywilizowanych, tak i u nas, bo i my takim krajem jesteśmy, stacje benzynowe muszą być wyposażone w odpowiednie toalety. Nie tylko w ustępy, ale i w umywalnie z bieżącą wodą, suszarki elektryczne (działające!) do suszenia rąk, w papier higieniczny i choćby bibułkowe ręczniki, higieniczniejsze przecież od płóciennych, bo do jednorazowego użycia. Ale przy nich powinny być zamykane pojemniki do ich wyrzucenia, aby papier nie zatykał ustępów, a także musi tu być szczotka (najlepiej gumowa) do przetarcia miski sedesowej, jeśli woda nie dość skrupulatnie ją spłucze.

Takie toalety powinny też być przy większych parkingach, a także na każdej, nawet najmniejszej stacyjce kolejowej, nie mówiąc już o miastach i miasteczkach, gdzie toalety nie tylko powinny być wygodne, czyste, kulturalnie urządzone, ale powinno ich być dostatecznie wiele i dostatecznie wyraźnie oznaczone do nich drogi, aby każdy mógł łatwo tu trafić.

Obecnie, gdy ruch turystyczny, tak krajowy, jak i z zagranicy rozwija się na wielką skalę – zresztą nie tylko u nas, bo wszędzie na świecie, problem toalet publicznych nabiera szczególnej wagi. Jego rozwiązanie jest koniecznością, świadczy bowiem o kulturze mieszkańców.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>