NA ŁONIE NATURY

Napisy na drzewach, kamieniach, murach starych baszt, ławkach stanowią dokument braku kultury wycieczkowiczów. Gdy Twą miłość dla ukochanej ma symbolizować serce przebite strzałą, najlepiej narysuj je patykiem na piasku. Głębi uczuć nie musisz dowodzić głębią cięć scyzoryka. Nie bądź barbarzyńcą. Nie zdzieraj kory z drzewa, ono też żyje. Nie krępuj się -zbytnio ubiorem. Na wakacjach można sobie pozwolić na swobodę w tym zakresie. Ale… bez przesady. Nawet na plaży trzeba być w pewnym sensie ubranym.

Namiot stawiaj wyłącznie w miejscach dozwolonych. Dookoła swej siedziby utrzymuj wzorowy porządek, śmieci zakopuj. Gałęzie suche, ale nie obcinane z drzew. układaj w stosy: nie rozwlekaj sprzętów i garderoby na wszystkie strony. Ktokolwiek będzie przechodził obok, stwierdzi, że w namiocie mieszkają ludzie kulturalni. Jeśli wziąłeś ze sobą patefon czy radio, nie graj cały dzień, lecz tylko wtedy, kiedy rzeczywiście masz na to ochotę. Staraj się też, by muzyka nie była zbyt głośna. Szmer strumyka, śpiew ptaków, szum drzew składają się na piękną symfonię, której warto również posłuchać.

Przestrzegaj przepisów dotyczących palenia ognisk. Zakładaj je więc z dala od drzew i suchych traw. Duże ognisko wymaga okopania rowem. Odejść można dopiero po starannym zakopaniu żarzącego się popiołu. Pamiętaj – nawet gasząc papierosa – że mnóstwo straszliwych pożarów lasów powstało „z niczego”.

Przy zwiedzaniu ruin i innych osobliwości zachowuj się mniej więcej tak jak w muzeum. Chodź za przewodnikiem, a nie rób wypraw na własną rękę. Słuchaj tego, co ci opowiada, i wstrzymuj się od głośnych uwag. Nigdy nie będą stosowne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>