KILKA SLOW O SPORCIE

Można uprawiać sport dla przyjemności, dla zdrowia, dla utrzymania pięknej sylwetki, wreszcie – dla samego sportu, dla wyników i zaspokojenia swej ambicji. W naszych czasach sport stał się ruchem masowym. Nazwiska słynnych zawodników są powszechnie znane. Kto w Polsce nie słyszał o Pawłowskim, Zasadzie czy Kirszenstein-Szewińskiej?

Co niedziela ogromne rzesze ciągną na stadiony, do hal sportowych, by oglądać mecze tenisowe, piłki nożnej, wyścigi motocyklowe, walki bokserów itd. Codziennie setki tysięcy obywateli szuka w prasie wiadomości o bohaterach boiska czy bieżni, a miliony ludzi słucha i ogląda programy sportowe w TV.

Mimo to wciąż jeszcze za mało zarówno mężczyzn, jak i kobiet uprawia sport. A przecież daje on nie tylko siły i zdrowie, nie tylko długotrwałą młodość i znakomitą sylwetkę, ale również może być wspaniałą szkołą dobrych obyczajów.

Znacie słówko fair (czyt. fer)? Pochodzi ono ze świata sportu i najlepiej chyba wyraża to wszystko, co ludzie powinni wnosić do wzajemnych stosunków: uprzejmość, wspaniałomyślność, sprawiedliwość, uczciwość, bezstronność.

Widzowie z najwyższym uznaniem potrafią się odnosić do zwyciężonego, jeśli porażkę przyjął z godnością, a ze wzgardą do zwycięzcy, który nie fair wygrał. „Ładnie przegrywający jest bardziej godny podziwu niż pełen chwały zwycięzca’’ – głosi angielskie przysłowie.

Od sportowca nie oczekuje się bowiem jedynie sprawności fizycznej, lecz i charakteru. Dlatego właśnie ustalił się słuszny pogląd, że sport służy nie tylko wyrabianiu mięśni, zręczności, szybkiej orientacji, ale przede wszystkim powinien kształtować charakter.

Sława i kariera przemijają szybko, gdyż kondycję wyczynową zachowuje się przeważnie nie dłużej niż przez dziesięć lat. Wystarczy jednak, że w tym czasie nastąpi jedno posunięcie nie fair, aby ludzie je dokładniej pamiętali niż wszystkie laury, które zresztą w każdej chwili mogą wydrzeć młodsi.

Prawdziwy sportowiec kocha sport bezinteresownie, ma oczywiście ambicję, aby być najlepszym, jednak potrafi uznać przewagę innych. Czy jest zwolennikiem rekordów czy nie, zawsze uczciwie przestrzega wszelkich reguł, najwyżej ceniąc koleżeństwo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>