JESTEŚMY W TRAMWAJU

Środkami lokomocji, z których zwykle korzystamy, są tramwaje, autobusy, trolejbusy. We wszelkich tego rodzaju pojazdach można okazać dobre wychowanie albo zdradzić się z jego brakiem.

Tak więc przy wejściu nie popychajmy nikogo, ale wchodźmy szybko i od razu przesuwajmy się ku przodowi, aby nie zawadzać innym. Ciągłe mówienie „przepraszam” jest przesadne. Trzeba delikatnie i powoli samemu torować sobie drogę, zamiast przepraszając oczekiwać, aż wszyscy, tłocząc się, zrobią nam miejsce.

Jeśli masz miejsce siedzące, możesz szukać biletu, przetrząsając całą torebkę nawet kilka minut. Ale jeśli musisz stać, takie postukiwania denerwują nie tylko ciebie, ale i innych, bo ich potrącasz, bo sama się przewracasz, wypadają ci drobiazgi z torebki, słowem, robisz zamieszanie. Przygotuj więc bilet, zanim wsiądziesz, lub miej go „pod ręką”, a kasuj w tym kasowniku, który jest najmniej oblężony i przy którym najmniej się innym przeszkadza.

Czy można prosić innych o skasowanie biletu? Naturalnie, że tak, ale nie z powodu własnego wygodnictwa. Zawsze mogą o to prosić ludzie starsi, inwalidzi, opiekunowie z małymi dziećmi, a także – wszyscy inni, ale w czasie takiego ścisku, gdy do kasownika nie można się dostać bez przepychania. Zdarzają się jednak wygodniccy, którzy w obawie, by nikt ich nie ubiegł i nie zajął wolnego miejsca siedzącego, obarczają innych kasowaniem swojego biletu. Tym „innym” jest nieraz kobieta obładowana torbami ze sprawunkami, która sama ledwo stoi. Nie należy się dziwić, że odmawia, tłumacząc, iż nie ma wolnej ręki. Zdarza się, że wtedy starsza pani wygodnicka, z torebeczką w ręku, obrzuca odmawiającą niechętnym wzrokiem, a nierzadko i przykrym słowem, np. „ta dzisiejsza młodzież!”. Gdyby starsza pani była kuł- tura Iną osobą, powiedziałaby: „przepraszam, nie widziałam, a paczki może pani oprze o moje kolana”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>