JAKIE KIELISZKI DO CZEGO

Wina. W wytwornych restauracjach nieomal do każdego rodzaju napoju, a szczególnie do win – podaje się specjalny rodzaj kieliszków. Ale my zapamiętajmy zasadę: wszelkie wina podaje się w kieliszkach o dość długich i cienkich nóżkach. Tylko do win czerwonych i do koniaków nóżki kieliszków mogą być krótkie (patrz – fot.). Dlaczego? Bo wielu smakoszy uważa, że wina czerwone powinny być lekko podgrzewane dłonią, by ciepło ręki wyzwalało z nich aromat. Przy koniakach – to podgrzewanie obowiązuje zawsze. Wprawdzie temperatura koniaku powinna się wahać między 14 a 16°C, ale właśnie te 16° otrzymuje się, podgrzewając kieliszek dłonią. Przed wypiciem każdego łyku powinno się najpierw porozkoszować aromatem, bukietem, barwą, klarownością koniaku, a dopiero po wypiciu – jogo smakiem.

Pijąc inne wina, trzyma się kieliszek za nóżkę, by móc podziwiać nie tylko piękno kieliszka, ale i barwę, i klarowność wina. Wina nalewa się najwyżej do 3/4 wysokości kieliszka, koniaki – najwyżej do 1/3. Nigdy nie do pełna!

Wódki pija się w małych, specjalnych kieliszkach do wódek. Mogą być niemal bez nóżki, na krótkiej lub na długiej nóżce. Whisky pija się w małych, jakby uciętych szklaneczkach (jeśli czystą) lub w wysokich szklankach – jeśli z wodą sodową. L i kiery – pija się w najmniejszych kieliszkach, bo dobry likier pija się w „naparstku” i – nigdy nie jednym haustem, jak wódkę, ale „po kropli” – rozkoszując się długo jego aromatem, smakiem, konsystencją.

Temperatury, w jakich podaje się napoje alkoholowe, są bardzo ważne, bo – albo podnoszą, albo niweczą smak napoju. A więc: Wszystkie napoje alkoholowe podaje się w firmowych butelkach, tylko nalewki domowej roboty – w karafkach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>