JAK CO SIĘ PIJE CZ. II

Najczęściej jako aperitif podaje się koniak. Ale można też podać wina ziołowe (wermuty), zwykle wytrawne lub półwytrawne, wina południowe, jak Portwein, Madera, Sherry. Zawsze podaje się tylko jeden kieliszek! Nie wypada więcej.

Wina białe wytrawne podaje się do: kawioru, sardynek, raków, ryb, drobiu, cielęciny, szynki, jaj, serów, szparagów. Wina białe półwy trawne podaje się do: ryb w białym sosie, pasztetów, ozorów, wątróbek, móżdżków, drobiu, cielęciny, makaronów, groszku, fasolki…

Zapamiętajmy zasadę: do jasnych mięs i potraw podajemy wina białe. Do ciemnych mięs i potraw – wina czerwone. A więc: Wina czerwone stołowe wytrawne podaje się do: szynki, polędwicy, salami, cynaderek, wątróbek, wołowiny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny i drobiu oraz mięs pieczonych. Wina czerwone stołowe półwytrawne podajemy do drobiu i mięs pieczonych, baraniny, dziczyzny.

Wina deserowe (pól słodkie, słodkie, bardzo słodkie i likierowe), a także miody pitne – podaje się do wszelkich deserów i do czarnej kawy. Nie podaje się żadnych win do: przekąsek, potraw i sałat z octem, a także do legumin czekoladowych.

Wina musujące, czyli szampańskie wytrawne ipół wytrawne można podawać tak jak wina białe, a pół- słodkie i słodkie – jak wina deserowe. Szampan podaje się w wiaderku z lodem. Piwo podaje się zawsze oziębione, w szklankach lub kuflach. Nigdy – nie pić wprost z butelki! Nawet podczas pikniku na łące, w podróży – lepiej tego unikać. To jest bardzo nieele- ganckie!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>