IDĄC PIECHOTĄ CZ. II

Jechałam kiedyś z kierowcą wielokrotnie odznaczonym. Przez cały czas oskarżał nie mijanych przechodniów, ale swoich kolegów. Ileż oni mają na sumieniu! Widzimy tablicę: 10 km, czyli szybkość ruchu wyraźnie ograniczona. Mimo to piękny wóz osobowy, a za nim rozklekotana ciężarówka pędzą z szybkością przynajmniej 60 km na godzinę. Jedna warszawa mija nas z prawej strony. Inna parkuje w miejscu niedozwolonym. Ktoś skręca nieprawidłowo. Słowem – większość mijanych wozów zasługuje na mandat karny. A więc Wy, którzy tak ufacie kierowcom, że Was nie przejadą – opamiętajcie się! Możliwe, że ocaleją akurat ci butnie i dumnie kroczący środkiem ulicy, gdyż zawsze będą zauważeni. Ale jeśliby np. kierowca jechał zbyt szybko i musiał gwałtownie przez Was zahamować, może potrącić kogoś na chodniku lub rozbić się o latarnię.

Idąc chodnikiem dobrze wychowany człowiek zachowuje się tak, aby nie zwracać na siebie uwagi. Więc nie krzyczy, nie rozmawia zbyt głośno, unika sprzeczek i nieporozumień. Nie śmieje się i nie chichocze tak, aby zdumieni przechodnie przystawali. .

Nie świdruje też wzrokiem ludzi, nie robi ironicznych min na widok kapelusza pani Piaseckiej, nie ogląda się natarczywie za „kociakiem” pana Artura. Jedzenie na ulicy nie należy do dobrego tonu. Wprawdzie zdarza się, że z odrobiną nonszalancji jemy lody, gryziemy jabłko albo cukierki. Ale… aby sobie móc pozwolić na te drobne ekscesy, trzeba mieć dużo wdzięku w ruchach i wrodzonej elegancji. Tylko wtedy to nie razi, a nawet w pewnej mierze nabiera charakteru „artystycznego nieliczenia się z niczym”.

W upalne dni pozwalamy sobie (wyjątek od reguły) na zjedzenie lodów na ulicy. Poza tym podczas zabaw i innych imprez pod gołym niebem można zaspokoić apetyt obok budek czy wozów-ba- rów. Tak samo przyjęte jest picie wody albo piwa przed kioskami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>