HAŁAS – PLAGA XX WIEKO

Lekarze i socjolodzy orzekli, że plagą codziennego dnia naszej epoki są przede wszystkim hałasy. „Hałasują” w cudzysłowie i dosłownie: radio, telefon, budzik, woda w rurach, nasze buty, trzaskające drzwi, dzwonek u wejścia, fortepian i inne instrumenty, dzieci, odkurzacz, trzepaczka i wreszcie nowoczesna komunikacja – samoloty, samochody, motocykle, tramwaje…

Jednostka może przeciwdziałać hałasom w sposób bardzo ograniczony. Pewne sprawy są regulowane prawem. Wprowadzono np. w wielu miastach zakaz używania klaksonów samochodowych. Nie wolno jeździć traktorami i ciągnikami po ulicach, a wozy muszą mieć ogumione koła.

W coraz większej liczbie państw powstają specjalne instytucje do badania wszelkich problemów związanych z hałasem. W Polsce również prowadzi się badania naukowe nad sposobami przeciwdziałania hałasom. Walka z hałasem jest jednym z ważnych problemów w zakresie bhp (Jaezpieczeństwa i higieny pracy).

Wiele hałasów wynika wyłącznie z niekulturalnego sposobu bycia: należy do nich np. trzaskanie drzwiami, nawyk niemal równie „kulturalny” jak wycieranie nosa palcami lub spluwanie na podłogę. Trzepanie dywanów poza określonymi godzinami i miejscem, gdy sąsiedzi chcą się np. zdrzemnąć: dzikie okrzyki, głośne zachowanie się dzieci na podwórkach, na ulicy, na klatce schodowej i w mieszkaniu – nie są sprawą nie do opanowania. Trzeba jednak przyzwyczajać dzieci do cichego, kulturalnego zachowywania się od pierwszych lat życia. Najprościej wywiązujemy się z tego obowiązku, dając im dobry przykład. Niestety, iluż dorosłych zbiega jak lawina ze schodów, pozwalając sobie nieraz na przenikliwe gwizdanie. Iluż dorosłych ma zwyczaj śpiewać przy otwartych oknach (sto lat, sto lat…), aż się szyby w całej kamienicy trzęsą. Z iluż mieszkań dobiegają odgłosy kłótni ! Przykładów każdy potrafi przytoczyć wiele…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>