GRY TOWARZYSKIE

Pojęcie „gra towarzyska” jest bardzo szerokie. Obejmuje karty, szachy, najrozmaitsze gry ruchowe w domu i na świeżym powietrzu. W każdym jednak rodzaju gry obowiązują mniej więcej te same zasady. A więc:

– Graj przede wszystkim dla przyjemności, a nie dla pieniędzy. Niewielu bowiem ludzi rozstaje się chętnie z groszem, nic za to nie uzyskując.

– Jeśli jednak grasz o pieniądze, bądź konsekwentny i płać przegrane. Długi karciane są wciąż jeszcze uważane za długi honorowe. Przy tym pamiętaj, że poniesiona strata nie zmniejszy się, gdy szczęśliwego partnera potraktujesz nieuprzejmie.

– Zasiadając, do zielonego stolika pamiętaj, ie zawsze ktoś musi przegrać. Dlaczegóż by nie Ty właśnie?

– Nie graj z ludźmi znanymi z grubiaństwa, skąpstwa lub z tego, że zawsze wszystko wiedzą lepiej. Bezpiecznie jest z nimi tylko przegrywać. W przeciwnym wypadku na pewno wybuchną gniewy, pretensje, nieprzyjemności.

– Nie próbuj nigdy oszukiwać przy grze. To jest nieuczciwość, która Cię zdyskwalifikuje. Nie dziw się, gdy potem ktoś nie poda Ci ręki, nie ukłoni się na ulicy lub wytknie palcem, z odpowiednim, rzecz jasna, komentarzem.

– Nigdy nie zmuszaj swoich gości do kart, jeś>li zauważysz, że wcale nie mają do tego ochoty.

– Przy organizowaniu u siebie jakichkolwiek gier zespołowych, choćby nawet ping-ponga, staraj się dobierać równorzędnych partnerów. To zapewni Twojemu domowi i zebranym spokój.

– Jako kibic siedź cicho, przypatruj się i ucz. Nie przeszkadzaj, nie wtrącaj się, nie podpowiadaj żonie, bo grający słusznie będą mieli do Ciebie pretensję.

– Jeśli bardzo przejmujesz się grą, dołóż wszelkich wysiłków, aby się opanować i nie okazać swych uczuć.

– Unikaj gier hazardowych, gdyż prędzej czy później wpadniesz z kretesem. Pomyśl, że ten straszny nałóg może zrujnować szczęście i dobrobyt Twej rodziny.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>