DZIECI W PRZEDZIALE POCIĄGU

Matki z dziećmi powinny podróżować w specjalnych, przeznaczonych dla nich przedziałach. Gdy wsiądą do ogólnego, muszą nieustannie czuwać nad swymi pociechami. Nie można żądać od malca, by przez cały czas zachowywał się spokojnie, milcząco, bez ruchu. To jest wbrew jego naturze. Dlatego też trzeba o tym pomyśleć już z góry i wziąć z sobą zabawkę, książeczkę z atrakcyjnymi obrazkami itp.

Żle wychowane dziecko staje się nieraz plagą dla pozostałych pasażerów, ale nawet grzeczne może być męczące. Na przykład mama da mu czekoladę, a ono zapaćkanymi paluszkami oprze się niechcący o popielaty kostium siedzącej obok pani lub o jasne spodnie pana. Tylko bardzo opanowani ludzie, będący również rodzicami, zniosą bez słowa takie zniszczenie odzieży. Na to jednak nigdy nie trzeba liczyć. Nie wolno matce zagłębić się w lekturze, a dziecko puścić samopas, niech dręczy innych podróżnych. Należy je trzymać przy sobie, pilnować, zabawiać, wyprowadzać od czasu do czasu na korytarz, by mogło zażyć ruchu, słowem – otoczyć staranną opieką.

W wagonie sypialnym zajmujemy łóżko, na które otrzymaliśmy bilet. Można poprosić sąsiadów w przedziale o zmianę, lecz nie dokonywać jej samodzielnie. Aby zachować w przedziale względnie czyste powietrze, wypalamy papierosa na korytarzu. Naturalnie nie kładziemy walizeczek, pakuneczków itp. na cudzym posłaniu. Nie anektujemy wszystkich wieszaków, tylko uważamy, aby na każdego z jadących wypadł jeden czy dwa – sprawiedliwie. Pasażerowie nie przedstawiają się sobie, nie podają rąk, poprzestając na ,.dobry wieczór”.

Potem, gdy się ktoś rozbiera, inni wychodzą i czekają na korytarzu. Najlepiej w sposób grzeczny ustalić kolejność. Na przykład: „Czy pani ma już ochotę się położyć? Czy jeśli wejdę za 15 minut, nie będę przeszkadzać?” A pani odpowiada: „Bardzo dziękuję. Myślę, że za 15-20 minut będę już gotowa”.

Podczas przygotowań do snu następnego pasażera leżący odwraca się do ściany i dyskretnie… nic nie widzi. Pamiętajmy, że mocno uperfumowana bielizna, zbyt silny zapach brylantyny, mydła, tanich szminek może być bardzo przykry dla towarzysza podróży, a ponadto żle świadczy o smaku i elegancji pasażera.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>