CZAR TAŃCA

Nawet najbardziej awangardowy taniec powinien być wykonywany z wdziękiem. Oczywiście każdy tańczy trochę inaczej. Jeden tak, że budzi zachwyt patrzących, inny nie wyróżnia się niczym. Wszyscy jednak powinni strzec się wybryków, zmanierowania, wulgarności ruchów.

Pewne niedociągnięcia łatwiej darowuje się panom niż paniom. Kobieta rozstawiająca w tańcu szeroko nogi, wykręcająca stopy, zgarbiona lub wygięta w pałąk wygląda szczególnie nieestetycznie. 200 lat temu autor książki o dobrych obyczajach pisał: „Co myślę o fraucymerze , który rusza się w tańcu jak kaczki spieszące do wody, nie mogę z grzeczności powiedzieć”.

Potrącenie łokciem, nadepnięcie na nogę zdarza się nawet najlepszym danserom. Nie zapominajmy przy tym zawsze przeprosić, no i jednak takiej niezręczności unikać.

Jeśli dama kogoś potrąci, przeprasza za nią partner. Gdy Twój partner (partnerka) tańczyć nie umie, nie ma rady, trzeba robić dobrą minę do złej gry i dotrwać mężnie do końca. Tylko bratu, mężowi, koledze można powiedzieć: „Wiesz co, odpocznijmy”.

Jeśli dama nie zdradza ochoty do przerwania tańca, należy dotrzymać jej kroku. Rozmowy w tańcu są mile widziane. Nie wypada zachowywać się jak posąg, ale też nie jak mówca na trybunie.

Parę słów o parkiecie, lokalu, orkiestrze, uprzejmy komplement, byle nie banalny i nie płaskie pochlebstwo – oto tematy, które mogą wypełnić rozmowę dwojga zupełnie obcych sobie ludzi. Fraucymer – damy, mieszkanki dworów królewskich lub wielkopańskich stanowiące świtę władczyni.

Po tańcu partner odprowadza partnerkę na miejsce i dziękuje ukłonem. Nawet jeśli nie skończyli pogawędki, pan czeka na słówko zachęty, aby móc usiąść przy jej stoliku. Nigdy nie siada bez pozwolenia.

Dama prosi pana do tańca tylko przy zapowiedzi: „Panie wybierają panów”, lub gdy jest absolutnie pewna, że taka propozycja zrobi mu ogromną przyjemność. I jeszcze o starszych. Czy powinni brać udział w ekstrawaganckich tańcach? Jeżeli potrafią i robią to doskonale – oczywiście tak. Ale otyła dama i pan z brzuszkiem wykonujący szejka lub let’s kiss mogą wyglądać bardzo śmiesznie. Niechże więc tańce wymagające gibkości, zwinności, świetnej sylwetki zostawią tym, którzy te walory posiadają. Jest zresztą dość tańców, w których starsza generacja nie tylko może, lecz – ze względów wymienionych na początku tego rozdzialiku – powinna brać udział.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>